Dolcetto di Ovada CELSO DOCG Cascina Boccaccio BIO

58,00 zł

Celso Dolcetto di Ovada to marka Cascina Boccaccio, która w bezpośredni i szczery sposób najlepiej wyjaśnia cechy odmianowe Dolcetto w kieliszku. Wybór nagradzający wino o silnej tożsamości i charakterze terytorialnym, które zawsze było częścią historii Piemontu. Terroir Ovada oferuje wersje charakteryzujące się przede wszystkim świeżą elegancją, z bukietami, które nigdy nie są bujne i zawsze delikatne. W kieliszku prezentuje intensywną rubinową barwę. Nos wyraża piękne nuty pachnących czerwonych owoców, z nutami runa leśnego i niuansami przypraw. Na podniebieniu ma dobrą strukturę, z dojrzałymi owocami, delikatną taninową teksturą, przyjemną świeżością i przyjemnym pikantnym finiszem. Wino BIOLOGICZNE.

Skorzystaj ze zniżki

Ilość

    Dostępne:  Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

 

Gwarancja Jakości

 

Bezpieczna dostawa

 

Najlepsza obsługa

 

Bezpieczne szyfrowanie SSL

Szczegóły produktu

Kolor
Czerwone
Charakter
Wytrawne
Apelacja
Ovada DOCG
Szczep
Dolcetto
Region
Piemont
Kraj
Włochy

Opis

Dolcetto di Ovada „Celso” to przyjemnie pachnąca, świeża i owocowa czerwień, produkowana w 100% z Dolcetto i dojrzewająca w cemencie. Właśnie rezygnacja z drewna daje nam poczucie pełnego delektowania się cechami odmianowymi tego interesującego piemonckiego szczepu, zbyt często niedocenianego. W rzeczywistości w regionie Ovada, dzięki białym marglowym glebom, łagodnym pagórkowatym ekspozycjom i łagodnemu klimatowi, na który wpływają bryzy Morza Liguryjskiego, Dolcetto wyraża się na wysokim poziomie jakościowym, charakteryzując się szczególną elegancją i finezją. Dolcetto di Ovada „Celso” to czerwień o średniej treściwości, doceniana również na stole ze względu na elastyczność w połączeniach gastronomicznych.

Wino „Celso” rodzi się na wzgórzach górnego Monferrato, niemal na granicy z Ligurią. Winnice mają bardzo zróżnicowany wiek, od 70 do 12 lat, znajdują się w gminie Tagliolo Monferrato na wysokości około 250 metrów nad poziomem morza, z ekspozycją północno-wschodnią. Uprawa odbywa się metodą Guyota, z gęstością 4500 winorośli na hektar i wydajnością 60/70 kwintali z hektara. Zbiór odbywa się ręcznie do połowy września. Fermentacja odbywa się w zbiornikach ze stali nierdzewnej o kontrolowanej temperaturze, a maceracja na skórkach trwa od jednego do dwóch tygodni, z częstym przepompowywaniem i délestage. Po rozłożeniu Dolcetto dojrzewa przez kilka miesięcy na drobnym osadzie w beczkach z kamionkowego betonu.

Celso Dolcetto di Ovada to marka Cascina Boccaccio, która w bezpośredni i szczery sposób najlepiej wyjaśnia cechy odmianowe Dolcetto w kieliszku. Wybór nagradzający wino o silnej tożsamości i charakterze terytorialnym, które zawsze było częścią historii Piemontu. Terroir Ovada oferuje wersje charakteryzujące się przede wszystkim świeżą elegancją, z bukietami, które nigdy nie są bujne i zawsze delikatne. W kieliszku prezentuje intensywną rubinową barwę. Nos wyraża piękne nuty pachnących czerwonych owoców, z nutami runa leśnego i niuansami przypraw. Na podniebieniu ma dobrą strukturę, z dojrzałymi owocami, delikatną taninową teksturą, przyjemną świeżością i przyjemnym pikantnym finiszem.

Aromat  Aromat

Bukiet intensywnie owocowy, wiśniowo - czereśniowy.

wskazania podawania  Kraj

Włochy

Smak  Smak

W smaku zauważa się szlachetną strukturę i słodkość tanin, typową dla właściwie dojrzałych winogron.

Region  Region

Piemont

Barwa  Barwa

Głęboka ciemnoczerwona.

Apelacja  Apelacja

Ovada DOCG

jedzenie  Sugestie kulinarne

Szczególnie polecane do potraw z wieprzowiny, gotowanego mięsa oraz makaronu podawanego w „bogatych” sosach.


Szczepy  Szczep

100% Dolcetto

wskazania podawania  Temperatura serwowania

Temperatura serwowania 16-18°C.

Aromat  Alkohol

15.00%

Pojemność  Pojemność

0.75l

Rocznik Rocznik

2021

Nagrody  Nagrody

-

Recenzje

Produkty w kategorii

(2 innych produktów z tej samem kategorii)

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Reset password